POLANA SZYMKÓWKA na Europejskich Targach Produktów Regionalnych

Od kilku lat Szymkówka jest Partnerem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury podczas Europejskich Targów Produktów Regionalnych organizując darmowe degustacje swej kuchni na terenie Równi Krupowej. W tym roku, podczas Konferencji Inauguracyjnej VIII ETPR w dniu 11 sierpnia 2017 r. mamy zaszczyt podania uczestnikom danie specjalne, złożone z trzech naszych sztandarowych składników: gołąbka bukowiańskiego w sosie cebulowo-winnym, pulpecikiem jagnięcym w borowikach oraz naleśnikiem z bryndzą i sosem z kurek w śmietanie.

Polana Szymkówka usytuowana nieopodal Bukowiny Tatrzańskiej na trasie do Morskiego Oka - z Karczmą Widokową Szymkówka - słynie w całej okolicy oraz w wielu zakątkach Polski z pysznej regionalnej kuchni. Powstała wokół starego szałasu. Budynek i taras widokowy zaprojektował Krzysztof Trebunia Tutka, znany muzyk, z zawodu architekt.

Niezapomniana panorama, rozległa polana oraz karczma z tradycyjnymi daniami - tworzą klimat Szymkówki. Ale to nie wszystko. Dzięki wybudowaniu replik XIX-wiecznych szałasów pasterskich, miejsce to przypomina o historii podhalańskiej architektury i tradycji. Jest to wciąż unikatowe połączenie folkloru, tradycji budownictwa góralskiego i nowoczesnego projektowania wnętrz. Zawdzięczamy to Stanisławowi Karpielowi - architekcie, który sporządził dokumentację XIX wiecznych szałasów dla Muzeum Tatrzańskiego i zaprojektował szałasy dla Szymkówki.

Szałasy zachwycają ciepłem, oryginalnością i funkcjonalnością. Z werand i panoramicznych okien każdego z nich, o każdej porze dnia i nocy rozciąga się wspaniały widok na Tatry. Meble są kopiami tych z góralskich izb sprzed 100 lat. W każdym domku znajduje się wierna replika XIX-wiecznego stołu ze stolnicą (blatem), którą można zasuwać "naprzód i w tył", by dostać się do ukrytej pod nią szuflady. W każdym są drewniane półki z naczyniami zawieszone na łańcuchach, jak w dawnych izbach. Obok stylowych mebli znajdują się jak najbardziej współczesne, komfortowe łóżka, sanitariaty, aneksy kuchenne kominki, czy też sauna. Każdy szałas to odrębny obiekt dla 4-5 osób. Szałasy są przeznaczone dla gości ceniących sobie spokój wśród górskiego krajobrazu, z dodatkiem smacznej kuchni i obsługi na wysokim poziomie.

W Karczmie "Szymkówka" większość potraw serwowanych gościom jest przygotowywana według tradycyjnych zasad, np. do żurku stosuje się mąkę żytnią tylko raz zmieloną, bo z takiej mąki z otrębami żurek robiły dawniej góralki. W karcie są popisowe dania z jagnięciny: gołąbki, szaszłyk, pulpeciki, a także stek. Inne niż zazwyczaj smaki zawdzięczamy tradycyjnym recepturom gaździn z Podhala.

"Szymkówka" posiada certyfikat "Smaki Podhala" oraz szczyci się wieloma nagrodami za swą góralską kuchnię, np. "Orle Pióro", czy też "Marka Tatrzańska" za pulpeciki jagnięce w sosie borowikowym w kosorze oscypkowym jako "Najlepszy produkt regionalny" oraz za "Szałasy pasterskie", a także otrzymała tytuł: "Regionalnej Karczmy Małopolski".

Aby przekonać się, jak smakuje kuchnia góralska, trzeba samemu spróbować. Karczma "Szymkówka" stoi przy drodze wojewódzkiej z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka. Poznacie to miejsce już z daleka, gdyż "Szymkówka" znajduje się wśród niepowtarzalnego widoku Tatr Wysokich.

 
Zapraszamy do nas


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 
1999-2018 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms