Zarembek tradycji - prezentacja programowa i edukacyjna Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego odkrywa ciekawą historię pasterstwa. Wykład o pasterstwie wygłosi 11 sierpnia etnograf, pani Anna Wójciak

- wystawa fotograficzna o pasterstwie

- sprzedaż wydawnictw Muzeum Tatrzańskiego

- przedstawienie filii muzeum

MUZEUM TATRZAŃSKIE W ZAKOPANEM

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce, na które składa się 11 muzeów i galerii sztuki. W zabytkowych budynkach, zarówno drewnianych jak i murowanych, prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe, ukazujące kulturę góralską, historię Podtatrza, dzieła sztuki artystów związanych z Zakopanem, jak również przyrodę Tatr. Muzeum Tatrzańskie jest powiązane z bogatym i ciekawym krajobrazem przyrodniczym i kulturowym Podtatrza. Pełni ważną rolę w lokalnej kulturze oraz edukacji. Muzeum Tatrzańskie organizuje liczne wystawy, spotkania, wykłady, warsztaty edukacyjne, koncerty, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych. Ponadto współpracuje z innymi muzeami oraz instytucjami kultury Polski i Europy.

Pierwsze wzmianki o letnim, zbiorowym wypasie owiec na halach i polanach Podhala pochodzą z XIV wieku. Jak pisał Żegota Pauli „główny majątek górala stanowi stado owiec kierdel”.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych na planszach 9 zdjęć archiwalnych ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego dotyczących pasterstwa w górach; przedstawiających wypas, dojenie i strzyżenie owiec, obrzędy związane z pasterstwem, wyrób buncu i oscypków. Autorami zdjęć są Zygmunt Sułkowski, Tadeusz i Stefan  Zwolińscy, Zbigniew Kamykowski, Borys Wigilew.

Co jest potrzebne by owce dawały dużo mleka, a tym samym sezon był owocny w sery dla wszystkich zainteresowanych? Brak chorób w stadzie, długie, ciepłe lato... Zapewne nie jest to bez znaczenia. Okazuje się, że kiedyś, nawet do połowy wieku XX., było coś jeszcze. Podczas swojego referatu postaram się wyjaśnić dlaczego ogień w szałasie musiał palić się nieprzerwanie przez cały okres wypasu, co należało robić, by ustrzec swoje owce przed „pobabraniem” i wszelkiego rodzaju urokami, a także dlaczego baca oprócz tego, że z pasterstwem mógł być kojarzony także z medycyną oraz... czarownictwem i magią. I koniec końców: jak to się wszystko ma do reliktów dawnych wierzeń na Podtatrzu.

 

MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DRA TYTYSA CHAŁUBIŃSKIEGO W ZAKOPANEM…

… czyli wszystko o Tatrach, Podtatrzu i Zakopanem. Zabytkowe budynki, wystawy stałe i czasowe. Kultura górali, sztuka artystów związanych z Zakopanem, historia i przyroda Tatr i Podhala.

 
osiem muzeów,
trzy galerie sztuki,
jedno Muzeum Tatrzańskie
 
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Krupówki 10
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich
Zakopane, Droga do Rojów 6
 
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
 
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Zakopane, ul. Tetmajera 15
 
Muzeum Powstania Chochołowskiego
Chochołów 75
 
Zagroda Korkoszów
Czarna Góra, Zagóra 86
 
Zagroda Sołtysów
Jurgów 215
 
Dwór w Łopusznej
34-432 Łopuszna

 

Juhasi z owcami Brama Kraszewskiego w dol Kościeliskiej - 1916 fot. Borys Wigilew (archiwum Muzeum Tatrzańskiego)ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 
1999-2018 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms