ZAREMBEK TRADYCJI - "Na Giewont się patrzy"

Promocja książki pt. „Na Giewont się patrzy” odbędzie się w „Zarembku Tradycji” 12 sierpnia  2017. Zapraszają Barbara Dubus oraz Aleksandra Karkowska.

Przedstawiamy naszą najnowszą książkę pod tytułem "Na Giewont się patrzy". Aby ją stworzyć spędziłyśmy kilka miesięcy na Podhalu, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców. Chodziłyśmy po domach naszych rozmówców. Szukałyśmy tam osób urodzonych w latach 20. i 30. XX wieku. Pierwszych polecił nam ksiądz i sołtys. Do kolejnych osób trafiałyśmy z polecenia sąsiadów, rodzin. Najstarsi górale otworzyli przed nami swoje domy i serca. Trzydzieści góralek i górali z dziada pradziada opowiedziało nam o swoim dzieciństwie i życiu codziennym. Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne.

Ich wzruszające wypowiedzi ułożyłyśmy w jedną spójną całość, w "pigułkę", zachowując muzykalność języka naszych rozmówców, pozostawiając wyrazy w gwarze. To prawdziwe historie i autentyczny mówiony język. Nie komentujemy, nie dopowiadamy, nie oceniamy.

Tekst przeplotłyśmy starymi zdjęciami pochodzącymi z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami naszych rozmówców wykonanymi przez nas podczas rozmów w ich codziennym otoczeniu.

Wszystkie elementy graficzne użyte w książce nie są przypadkowe (paginacja, ozdobna grafika). Nawiązują do folkloru góralskiego i pochodzą ze zbiorów Władysława Matlakowskiego (Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu, Warszawa 1901) i Stanisława Barabasza (Sztuka Ludowa na Podhalu, Część III Witów, Lwów-Warszawa 1930).

 

Poniżej załączamy fragmenty wybranych recenzji:

  1. Mariusz Szczygieł, dziennikarz

"Na Giewont się patrzy" to coś więcej niż dokument, coś więcej niż wspomnienia i coś więcej niż reportaż. Synteza życia sprzed kilkudziesięciu lat. Opowieść o akceptacji swojego miejsca w życiu. O tym, jak być szczęśliwym, mimo że ma się niewiele. Nie czytajcie jej tylko, jako książki o Góralach, to by ją zubożyło."

  1. Marek Kamiński, podróżnik

"Piękne słowa opisujące tradycje i elementy kulturowe budują atmosferę i niezwykłe ciepło, jakie emanuje z każdej przeczytanej strony."

  1. Józef Michałek, Stowarzyszenie "Karpaty Łączą"

"Ta książka to most, który łączy pokolenia, pokazuje, że ludzie starsi też byli dziećmi zanim wybrali się w podróż na drugą stronę rzeki. I, że ten most to prawdziwe miejsce spotkania nad nurtem czasu, który płynie i płynie, a ten most pozwala nam stanąć ponad przemijaniem i ocalić pamięć naszej egzystencji."

  1. Bartosz Panek, dziennikarz Polskiego Radia

 "Jest to książka mówiona, która wymyka się akademickiemu zapisowi. Zręczna i potrzebna metafora tego świata."

  1. www.national-geographic.pl

"Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus podjęły pracę “poszukiwaczy" - czy może raczej “zatrzymywaczy" - tego, co przemija."

  1. Blog Zakładka do książki

"Czas zaciera wiele rzeczy (…) Żeby pozbierać te wszystkie okruchy potrzebna jest pamięć, przekazywana kolejnym pokoleniom, żywe słowo, które zadziwia, ciekawi, pozwala znaleźć w tym sens i głębię. To wszystko jest w tej książce."

  1. Qulturka.pl - Magda Kwiatkowska-Gadzińska

"Jest to opowieść o świecie, którego już nie ma. Każda kolejna strona przynosi zaskoczenie, bo dziś nikt już tak nie żyje, wszyscy pędzą, szukają szczęścia w zupełnie innych sferach.

"Na Giewont się patrzy" (…) w magiczny sposób łączy przeszłość z teraźniejszością i przypomina ludzi, tradycje i wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat."

 
Mamy nadzieję, że nasza książka spodoba się również Państwu.
 
Aleksandra Karkowska
Barbara Caillot Dubus


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 
1999-2018 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms